Arcata

Brooks leads the way at Del Norte track and field meet

image_pdfimage_print

Submitted photo – Eureka’s Ginny Brooks, right, battles McKinleyville’s Mackenzie Bray in one of the hurdles races at Del Norte on Saturday.

Eureka’s Ginny Brooks was a four-time winner at Del Norte on Saturday, setting herself up for a big run at the H-DNL track and field championships this coming weekend.

The standout sophomore is enjoying a fantastic spring season and continues to grow stronger each week.

Competing in the third league meet of the season, Brooks placed first in both hurdles races and the long jump, while also teaming with Emily Pesch, Taziyah Harris and Klayre Barres to win the 4×100 meter relay.

Brooks set a PR in the 300m hurdles.

Pesch, a freshman, also had a big day, winning three events, including the 100m, where she edged out Del Norte’s Tianna Thompson by just three hundredths of a second.

Pesch also placed first in the high jump.

Once again the Macdonald sisters played a big role for the Arcata Tigers, with Anneli winning both the 1600m and 3200m, and Mathilde placing first in the 800m.

Along with younger sister Soquel, the three Macdonalds took eight of the nine top-three places in the 800, 1600 and 3200m combined.

McKinleyville’s Soffia Reyes also enjoyed a big day, placing first in three events and pushing Brooks and Pesch for standout athlete of the day.

Reyes placed first in the 200m and the 400m, as well as teaming with Mackenzie Bray, Kathryn Tinney and Olivia Rink to place first in the 4x400m relay.

Submitted photo – Eureka’s Klayre Barres crosses the finish line as the Loggers won the 4x100m relay race at Del Norte.

McKinleyville’s Nathan Witte was one of the big individual boys winners on the day, placing first in three events, including both hurdles races.

The standout senior also teamed with Jayson Rodriquez, Cody Rheinschmidt and Isaac Ward to win the 4x400m relay.

Ward was a two-time winner, also placing first in the 200m.

Fortuna’s Connor Pratt, who announced last week he will be competing at Sac State after graduation, won two events, edging Ward in the 100m finals and teaming with RJ Rexford, Tai Bolden and Levi Nyberg to win the 4x100m relay.

Eureka senior Ian Bennett also won two events, placing first in the 1600m and the 3200m, while Del Norte senior Peyton Swan took first in the shot put and the high jump.

Fortuna’s Bo Cox, meanwhile, continued his impressive season by winning three more events to give him 11 wins and a second place in 12 league events this season.

Cox placed first in the triple jump and tied for top spot in the pole vault with teammate Bolden, also a two-time winner on the day.

Cox also tied Eureka’s Nathaniel Spears for first place in the long jump.

Submitted photo – Eureka’s Ian Bennett won both the 1600m and 3200m at Del Norte on Saturday.

Boys Results

100m — Pratt ran a PR with a time of 11.09 seconds, followed by Ward (11.16), Ferndale’s Cayden Collings and Hoopa’s Larry Tracy.

200m — Ward won in a time of 22.88 seconds, a PR, followed in turn by Collings and McKinleyville’s Logan Maher.

400m — Arcata’s Ian Letts took top spot in a time of 55.19 seconds, with teammate Alex Spanos in second and Nyberg third.

800m — Stockwell placed first in a time of 2 minutes, 6.01 seconds, barely edging out Arcata’s Jude Ortega by less than a quarter of a second. Del Norte’s Kaleo Abasolo was third.

1600m — Bennett won in a time 4:42.74, a second better than Ortega, who took second, followed by Eureka’s Thomas Becannon in third.

3200m — Bennett placed first in the 3200m as well with a PR time of 10:22.07, which was almost 10 seconds better than Stockwell in second. Fortuna’s Logan Calvert was third.

110m Hurdles — Witte placed first with a time of 15.66 seconds, followed by Eureka’s Nathaniel Spears and Maureecio Alexander.

300m Hurdles — Witte won in a time of 40.69 seconds, followed again by Spears in second and Del Norte’s Weston Fitch in third.

4x100m Relay — Fortuna’s Rexford, Bolden, Pratt and Nyberg edged out McKinleyville’s Rodriguez, Witte, Jace Thompson and Ward by almost two seconds.

4x400m Relay — Rodriguez, Rheinschmidt, Ward and Witte won, followed by Fortuna’s Cox, Pratt, Nyberg and Stockwell in second.

Shot Put — Swan took first with a toss of 39 feet, 10.75 inches, with teammate Bryson Price and Hoopa’s Gerard Marshall rounding out the top three.

Discus — Del Norte junior Kyland Minyard placed first with a throw of 113-06, which was a PR, with Eureka’s Joseph Gonzalez second and Del Norte’s Blane Winingham in third.

High Jump — Swan secured a second victory with a jump of 5-08, followed by teammate Isaiha Sherman in second and impressive Fortuna freshman Russell Pascasio in third.

Pole Vault — There was no separating Fortuna teammates Cox and Bolden, who had identical jumps of 10-06, with Del Norte’s Gabe Howard in third third.

Long Jump — Cox tied again for first, this time with Spears. The two jumped 20-01.5, with Letts in third.

Triple Jump — Cox secured a third victory on the day with a jump of 39-04.5, followed by Pascasio and Collings.

File photo – Anneli Macdonald and her sisters continued to dominate on Saturday.

Girls Results

100 m — Pesch continued her impressive freshman season with a victory in a time of 13.10 seconds, a PR, with Thompson second, Fortuna’s Allie Cox in third and Harris in fourth.

200m — Reyes is making a case for best female athlete this year, winning in a time of 25.69 seconds, followed by Barres and Thompson.

400m — Reyes won again in a time of 1:00.6, followed by Barres and Arcata’s Ai-Lan McGoldrick.

800m — Mathilde Macdonald took top spot in a time of 2:34.81, followed by Anneli Macdonald and McKinleyville’s Hannah Jacobs.

1600m — The Macdonald sisters took the top three spots, with Anneli Macdonald first in a time of 5:39.81, followed by Mathilde and Soquel.

3200m — Anneli continued her outstanding season with another first place in a time of 11:31.8, followed once again by her two sisters, Anneli and Soquel.

100m Hurdles — Brooks placed first in a time of 17.67 seconds, followed by Bray and Del Norte’s Alyssa McCovey.

300m Hurdles — Brooks made it a sweep of the hurdles races with another first (48.75 seconds), followed once again by Bray and McCovey.

4x100m Relay — Eureka’s Brooks, Pesch, Harris and Barres placed first in a time of 54.56 seconds, followed by Del Norte’s McCovey, Gianna Taylor, Teresa Martinez and Thompson.

4x400m Relay — McKinleyville’s Bray, Reyes, Tinney and Rink placed first in 4:30.4, followed by Arcata’s Maliyah Hubbard, Mathilde Macdonald, Anneli Macdonald and McGoldrick.

Shot Put — Del Norte’s Caleh King was first with a throw of 30-07.5, with McKinleyville’s Kalyssa Claros second and Eureka’s Alley Williams in third.

Discus — Claros was first with a throw of 86-03, followed by Fortuna’s Lonna Torrez in second and King in third.

High Jump — Pesch capped a big all-around day with a PR jump of 4-10 for first place, followed by Fortuna’s Skylar Little and Claire Coleman.

Pole Vault — Del Norte’s Martinez won with a jump of 7-06, ahead of teammate Alana Huber in second, with both Del Norte’s Sarah Curtis and Fortuna’s Cox tying for third.

Long Jump — Brooks was the winner again with a jump of 15-04.5, six-and-a-half inches better than Little in second, with Cox third.

Triple Jump — McGoldrick continued to dominate the event with another first place with a jump of 30-04.5, followed by Coleman and Del Norte’s Lily Sherman.

Leave a Reply